Lekarze nie dawali mu szans!

Lekarze nie dawali mu szans!

Nic nas tak nie cieszy, jak kolejna terapia zapowiadająca wielki sukces!:) 👍 💪 
Pacjent lat 62, zgłosił się do Nas w marcu po bardzo ciężkim wypadku- upadek z dużej wysokości w następstwie, czego wystąpił duży wewnętrzny krwiak 8x14cm w okolicy talerza biodrowego lewego, który uciskał na nerw udowy lewy oraz inne struktury nerwowe. W wyniku długotrwałego ucisku struktur nerwowych doszło do rozległego uszkodzenia nerwu udowego z wtórnym ostrym neurogennym uszkodzeniem mięśnia prostego uda w tym całkowitego zniesienia czucia w obrębie całego uda, czynności ruchowych (brak wyprostu w stawie kolanowym) a nawet odruchu kolanowego! W badaniu EMG stwierdzono CAŁKOWITE odnerwienie, bez jakiegokolwiek pobudzenia nerwu udowego lewego (czyt. rzecz w zasadzie nieodwracalna- trwałe uszkodzenie- wyniki w tabeli badania), latencja oraz amplituda nerwu udowego lewego 0,0 ms, oraz 0,0 mV ( w porównaniu- „zdrowa noga” 6,2 ms oraz 4,4 mV). Na szczęście dla naszych terapeutów nie ma rzeczy niemożliwych!

👌  Od marca wdrożono bardzo intensywną fizjoterapię z wykorzystaniem terapii przeciwobrzękowej (aby usunąć powód ucisku na nerw) fizjoterapię neurologiczną (PNF, neuromobilizacje, mobilizacje itp. ), terapię manualną oraz rozluźnienie mięśniowo-powięziowe oraz trening prioproceptywny wraz z wykorzystaniem zabiegów fizykoterapii w tym elektrostymulacji – początkowo impulsami trójkątnymi, następnie prostokątnymi o czasie trwania impulsu 500sek.
Pierwszy mały sukces, który dał nam nadzieje na powrót do funkcjonalności pojawił się dopiero po 2 miesiącach terapii – w maju powrócił odruch kolanowy oraz częściowe czucie skórne po przedniej stronie uda, oraz minimalne podskórne napięcie mięśnia czworogłowego uda. Później było już tylko lepiej. W czerwcu pojawił się wyraźny skurcz mięśnia wraz z kilkustopniowym ruchem wyprostu podczas siedzenia. Natomiast w tym miesiącu efekty możecie ocenić sami na załączonym filmiku!
Nasz Pacjent jest idealnym przykładem, na to że ciężka praca i zaangażowanie terapeuty oraz przede wszystkim wytrwałość i sumienność Pacjenta przynosi ogromne efekty, a dobrze prowadzona fizjoterapia potrafi zdziałać cuda nawet w bardzo ciężkich przypadkach!