Zespół mięśnia gruszkowatego – co to takiego?

Zespół mięśnia gruszkowatego – co to takiego?

Zespół mięśnia gruszkowatego- piriformis syndrome (PS)
Mięsień gruszkowaty znajduje się pod mięśniem pośladkowym wielkim i jest jedną z najczęstszych przyczyn powodujących ból w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, miednicy, biodra, a nawet ból promieniujący do całej kończyny dolnej- uda, podudzia, a nawet palców stóp, częściej jednostronnie- objawy te zdominowane są przez podrażnienie nerwu kulszowego.
Podrażnienie innych struktur niż nerwowe może powodować:
– kompresja naczyń krwionośnych żylnych objawia się zastojem żylnym w okolicy pośladków,
– kompresja na naczynia tętnicze powoduje bóle niedokrwienne pośladków, oraz w szczególnych przypadkach nawet niedokrwienie całej kończyny dolnej, manifestujące się problemem „zimnych stóp”.
Powstały problem wynika z budowy struktur anatomicznych, które prowadzą do podrażnienia struktur nerwowych oraz naczyń krwionośnych przechodzących przez otwór podgruszkowaty. Zespół mięśnia gruszkowatego bardzo często nazywany jest również „rzekomą rwą kulszową”, – objawy są bardzo podobne jak w przypadku prawdziwej rwy kulszowej wynikającej z konfliktu dyskowo- korzeniowego, natomiast w przypadku „PS” jest to konflikt na poziomie mięsień- nerw, czego wynikiem może być nadmierne napięcie mięśnia lub jego przerost. Ponad 40% pacjentów jest błędnie diagnozowanych jako „rwa kulszowa”, „korzonki”, „dyskopatia”, a pacjenci nie mają problemów dyskowo- korzeniowych, pojawił się u nich natomiast „zespół PS”(różnicowaniem są testy funkcjonalne oraz badanie palpacyjne wykorzystywane przez fizjoterapeutów).
Odwrotnie niż przy dyskopatii- w przypadku „PS”, ból nasila się po dłuższym siedzeniu na twardej powierzchni, a zmniejsza się przy chodzeniu.

Osoby ćwiczące i aktywne fizycznie są bardziej narażone na występowanie nadmiernych napięć mięśniowych, zatem i wystąpienia PS . Brak ćwiczeń rozciągających, nieodpowiednia technika ćwiczeń, monotonny trening mogą doprowadzać do powstania stanu nadmiernego napięcia.
Fizjoterapia w tym przypadku opiera się przede wszystkim na rozluźnieniu napiętych struktur, odbarczeniu uciśniętych naczyń krwionośnych oraz nerwów obwodowych, poizometrycznej relaksacji mięśni, rozluźnianiu mięśniowo- powięziowym, fizykoterapii oraz przede wszystkim edukacji profilaktycznej pacjenta.

Jeśli ten problem dotyczy Ciebie, nie czekaj i zapisz się na terapię do SOMA MEDICA Centrum Fizjoterapii i Rehabilitacji Suchy Las.

Pozdrawiamy !!