CHUSTONOSZENIE

Każde dziecko potrzebuje bliskości. Dzieci noszone i przytulane zdecydowanie rzadziej miewają problemy z zasypianiem, kolkami czy zaparciami. Cały ich rozwój psychomotoryczny przebiega znacznie sprawniej, a badania wykazują, że dzieci często noszone płaczą w ciągu doby średnio o 43% rzadziej, a w godzinach wieczornych aż o 54%. Jest to związane z poczuciem bezpieczeństwa i zaufania które daje kontakt cielesny. Przytulany i kołysany maluch staje się bardziej radosny, a jego więź z rodzicem staje się coraz mocniejsza. Ma to ogromne znaczenie w sytuacjach adopcyjnych, gdy kontakt z mamą w pierwszych dniach życia został utrudniony lub w sytuacji gdy noworodek przyszedł na świat przedwcześnie. Bliski kontakt zapewniany poprzez tulenie w chuście pomaga wcześniakom na szybszą adaptację i zbudowanie relacji z rodzicem.

Pozycja, którą dziecko przyjmuje w chuście jest dla niego najbardziej fizjologiczna i ma ogromne znaczenie nie tylko dla kręgosłupa dziecka, ale również dla jego tzw. czucia głębokiego i całego dalszego rozwoju fizycznego. Odpowiednie rozstawienie nóżek, które zapewnia chusta, wpływa korygująco na rozwój stawów biodrowych maluszka. Odpowiednie noszenie jest również pomocne w pracy nad wzmożonym napięciem mięśniowym dziecka. Poprawne wiązanie zapewnia odpowiednią stabiliację, tym samym nie ograniczając nadmiernie swobody ruchów, wobec czego Twój maluch w chuście jest w pełni bezpieczny.

W naszej szkole rodzenia w Suchym Lesie pokażemy Ci jak wspaniałą przygodą może być chustonoszenie. W trakcie zajęć możesz liczyć na wsparcie doświadczonej fizjoterapeutki okołoporodowej oraz doradczyni noszenia w chustach i nosidłach miękkich ClauWi. Nie musisz się przejmować przygotowaniami, wystarczy że przyjdziesz – chustę i wszystkie inne potrzebne materiały otrzymasz na miejscu, a całą uwagę będziesz mogła poświęcić trosce o swoją pociechę. Zapraszamy również kobiety w ciąży, liczy się każdy moment, w którym możesz dowiedzieć się więcej na temat rozwoju dziecka, jego prawidłowej pozycji w chuście, doboru chusty oraz innych istotnych informacji.

Uczymy wiązań takich jak kangurek, plecak prosty czy kieszonka. Z przyjemnością pokażemy Ci również inne wiązania (2X lub, przy użyciu chusty kółkowej, wiązanie z odwróconą krawędzią). Jeśli chcesz chustować, a obawiasz się czy rozwój Twojego dziecka jest prawidowy lub zauważyłaś coś co Cię niepokoi, możesz liczyć na doradztwo naszej terapeutki dziecięcej, biegłej w diagnostyce dziecięcej wg koncepcji NDT Bobaht oraz Integracji Sensorycznej.

Na naszych zajęciach Tatusiowie są równie mile widziani! Zapraszamy zainteresowanych rodziców na zajęcia grupowe do naszej szkoły rodzenia w Suchym Lesie. Dodatkowo oferujemy zajęcia indywidualne w zaciszu Twojego domu. Aby poznać uroki chustonoszenia skontaktuj się z nami lub umów się na spotkanie przez formularz zgłoszeniowy.