DRENAŻ LIMFATYCZNY

Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu, który wykorzystując specjalne chwyty i techniki działa bezpośrednio na układ krwionośny i limfatyczny. Drenaż limfatyczny wykonuje się zarówno w celach leczniczych, jak i estetycznych. Masaż udrażnia naczynia chłonne i usuwa powstałe na skutek urazu obrzęki i zasinienia. Fizjoterapeuta znając anatomię i fizjologię człowieka przepycha limfę tak, aby odprowadzić ją do węzłów chłonnych, udrożnić naczynia i poprawić krążenie chłonki, a w rezultacie usunąć obrzęki w tym te zastoinowe i zapalne.

Obrzęki limfatyczne częściej zdarzają się u kobiet, zwłaszcza po operacjach i zabiegach w obrębie nóg (np. po usunięciu żylaków lub endoprotezie stawu biodrowego czy kolanowego). Drenaż limfatyczny można również wykonać w górnych partiach ciała (np. po długotrwałym opatrunku gipsowym lub koniecznie w przebiegu amputacji piersi u kobiet).

Jeżeli zauważysz pierwsze objawy obrzęku limfatycznego (obrzęk w rejonie stóp i łydek, rąk, ramion, napięta i błyszcząca lub zaczerwieniona i cieplejsza skóra), bezzwłocznie zgłoś się do specjalisty, aby rozpocząć terapię przeciwobrzękową. Gabinet fizjoterapii Soma Medica w Suchym Lesie oferuje rzetelną i bezpłatną konsultację.