Terapia blizny

Fizjoterapia blizn w Suchym Lesie koło Poznania

Techniki mobilizacyjne pozwalają na utrzymanie ruchomości tkanek miękkich, poprawiają ukrwienie, zmniejszają ryzyko sklejenia się i przerośnięcia tkanek.

Rezerwacja telefoniczna
Terapia blizny

Czym jest blizna?

Blizna, choć często spotykana, z punktu widzenia fizjoterapeuty niesie ze sobą mnóstwo powikłań. Blizną nazywamy tkankę powstałą wskutek wcześniejszego przerwania ciągłości skóry. Skóra jako największy narząd człowieka pełni funkcję ochronne oraz termoregulacyjne. Zbudowana jest w przeważającej części z włókien kolagenowych, które zapewniają jej elastyczność, zdolność do rozciągania.

Podczas uszkodzenia skóry, a także wskutek interwencji chirurgicznych dochodzi do rozerwania lub przecięcia jej warstw, które regenerują się w sposób nieregularny. Włókna kolagenowe tworzą nowe połączenia, nie tylko z tkankami skóry, ale także wplatając w swoją strukturę inne komórki, na przykład mięśniowe lub powięziowe. Wytworzone połączenia integrują dwie odmienne tkanki i reagują na ruch jednej z nich angażując drugą – na przykład skurcz mięśnia wywoła pociągnięcie zrośniętej z nim tkanki bliznowatej skórnej.

Fizjoterapia po zabiegach operacyjnych

Jednak podczas zabiegów operacyjnych przecięta zostaje nie tylko skóra a także głębiej położone tkanki mięśniowe czy powięziowe, których proces gojenia również dotyczy i może zostać zaburzony. Praca struktur objętych bliznowaceniem często wiąże się z bólem ostrym lub rwącym i wpływa na nieprawidłową biomechanikę okolicy zajętej. Może dojść do sklejenia powięzi lub zaburzenia pracy włókien mięśniowych czy ścięgien,a napięcia z jednej okolicy mogą zostać przeniesione w odległy rejon. Efektem jest dysfunkcja miejscowa wprowadzająca szereg zmian na cały organizm.

Kiedy powinno skorzystać z fizjoterapii blizny?

Fizjoterapia powinna zostać wprowadzona jak najwcześniej, aby odpowiednio poprowadzić proces gojenia. Łagodne techniki mobilizacyjne pozwalają na utrzymanie ruchomości tkanek miękkich, poprawiają ukrwienie, zmniejszają ryzyko sklejenia się i przerośnięcia tkanek okolicy rany. Fizjoterapeuta stosuje odpowiednio dobrane ruchy wzdłużne, przełamujące, rolujące, spiralne czy też unoszące bliznę.

Gdy proces gojenia rany jest w stanie bardziej zaawansowanym i wytworzyły się nieregularne połączenia kolagenowe terapia ukierunkowana jest na uwolnienie zrostów i przywrócenie ruchomości skóry. Kompleksowa fizjoterapia blizny uwzględnia pracę manualną – mobilizacyjną, fizykoterapię oraz kinesiotaping.

Usługa jest świadczona przez