Projekt onkologia dziecięca

Projekt Wielkopolska Onkologia Dziecięca

Projekt onkologia dziecięca, którego partnerem jest Soma Medica, świadczy bezpłatną pomoc m.in. z zakresu fizjoterapii i neurologopedii.

Rezerwacja telefoniczna
Projekt onkologia dziecięca

Czym jest projekt „Wielkopolska Onkologia Dziecięca”?

Projekt „Wielkopolska Onkologia Dziecięca – Wielkopolski Program Profilaktyczny w zakresie onkologii dziecięcej realizowany jest przez Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w partnerstwie ze Szpitalem Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W programie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy województwa wielkopolskiego w wieku od 0 do 18 r. ż wraz z rodzicami/opiekunami z województwa wielkopolskiego, u których nastąpiło podejrzenie nowej lub wznowy choroby nowotworowej. W ramach projektu udzielana jest – zarówno pacjentom – jak i ich rodzinom, bezpłatna pomoc specjalistów z zakresu: fizjoterapii, integracji sensorycznej, neurologopedii, psychologii, dietetyki.

Partnerem programu jest również SOMA MEDICA, która udziela bezpłatnych i nielimitowanych konsultacji oraz zabiegów fizjoterapeutycznych dla pacjentów i ich rodzin, którzy po wypełnieniu niezbędnych kwestionariuszy rekrutacyjnych do Programu “Wielkopolska Onkologia Dziecięca” będą beneficjentami projektu.

Fizjoterapia onkologiczna

Jednym z działów fizjoterapii jest fizjoterapia onkologiczna. To dość wąska ale bardzo specjalistyczna dziedzina w której interakcje fizjoterapeuty z pacjentem są szczególne. W tym dziale jak w żadnym innym konieczne jest wdrożenie tzw: “Polskiego modelu fizjoterapii”. Według niego prowadzona fizjoterapia powinna charakteryzować się powszechnością, wczesnością, ciągłością oraz kompleksowością. Fizjoterapia onkologiczna jest niezwykle istotna. Okres diagnozy i przewlekłego, ciężkiego leczenia onkologicznego niesie ze sobą wiele powikłań i skutków przede wszystkim obniżającej się jakości życia pacjentów. Dlatego też głównym celem fizjoterapii w tym obszarze jest profilaktyka i zapobieganie powikłaniom:

  1. płucnym: zapalenie płuc, zmniejszenie wydolności i wentylacji płuc, duszności,
  2. mięśniowym: osłabienie, mięśni, dystrofie mięśniowe,
  3. stawowym: przykurcze i zmniejszenie zakresu ruchu w stawach obwodowych,
  4. krwionośnym: zakrzepica żylna,
  5. posturalnym: wady postawy wynikające z długotrwałego unieruchomienia,
  6. restrykcyjnym: napięcia i ograniczenia ruchomości tkanek w wyniku przeprowadzonej operacji i powstawaniu blizn i bliznowców,
  7. układu chłonnego: obrzęki limfatyczne, stany zapalne,
  8. sprawnościowym i wydolnościowym: spadek samooceny, zmniejszenie aktywności fizycznej, ogólne zmęczenie i niechęć do kontynuacji leczenia.

Zapisy i dodatkowe informacje pod naszym numerem telefonu: 505 988 502