Projekt onkologia dziecięca

Projekt „Wielkopolska Onkologia Dziecięca - Wielkopolski Program Profilaktyczny w zakresie onkologii dziecięcej realizowany jest przez Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobami Nowotworowymi w partnerstwie ze Szpitalem Klinicznym im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. W programie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy województwa wielkopolskiego w wieku od 0 do 18 r. ż wraz z rodzicami/opiekunami z województwa wielkopolskiego, u których nastąpiło podejrzenie nowej lub wznowy choroby nowotworowej. W ramach projektu udzielana jest - zarówno pacjentom - jak i ich rodzinom, bezpłatna pomoc specjalistów z zakresu: fizjoterapii, integracji sensorycznej, neurologopedii, psychologii, dietetyki.
Partnerem programu jest również SOMA MEDICA, która udziela bezpłatnych i nielimitowanych konsultacji oraz zabiegów fizjoterapeutycznych dla pacjentów i ich rodzin, którzy po wypełnieniu niezbędnych kwestionariuszy rekrutacyjnych do Programu “Wielkopolska Onkologia Dziecięca” będą beneficjentami projektu.
Jednym z działów fizjoterapii jest fizjoterapia onkologiczna. To dość wąska ale bardzo specjalistyczna dziedzina w której interakcje fizjoterapeuty z pacjentem są szczególne. W tym dziale jak w żadnym innym konieczne jest wdrożenie tzw: “Polskiego modelu fizjoterapii”. Według niego prowadzona fizjoterapia powinna charakteryzować się powszechnością, wczesnością, ciągłością oraz kompleksowością. Fizjoterapia onkologiczna jest niezwykle istotna. Okres diagnozy i przewlekłego, ciężkiego leczenia onkologicznego niesie ze sobą wiele powikłań i skutków przede wszystkim obniżającej się jakości życia pacjentów. Dlatego też głównym celem fizjoterapii w tym obszarze jest profilaktyka i zapobieganie powikłaniom:
1. płucnym: zapalenie płuc, zmniejszenie wydolności i wentylacji płuc, duszności,
2. mięśniowym: osłabienie, mięśni, dystrofie mięśniowe,
3. stawowym: przykurcze i zmniejszenie zakresu ruchu w stawach obwodowych,
4. krwionośnym: zakrzepica żylna,
5. posturalnym: wady postawy wynikające z długotrwałego unieruchomienia,
6. restrykcyjnym: napięcia i ograniczenia ruchomości tkanek w wyniku przeprowadzonej operacji i powstawaniu blizn i bliznowców,
7. układu chłonnego: obrzęki limfatyczne, stany zapalne,
8. sprawnościowym i wydolnościowym: spadek samooceny, zmniejszenie aktywności fizycznej, ogólne zmęczenie i niechęć do kontynuacji leczenia.
Zapisy i dodatkowe informacje pod naszym numerem telefonu: 505 988 502

Nasi Specjaliści
Przedstawiamy Państwu grono naszych specjalistów
Miałem przyjemność trafić do soma media na rehabilitację po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Pod okiem Pana Jonathana rehabilitacja przebiegała rewelacyjnie. Masaż, mobilizacja, ćwiczenia i zabiegi w pełni dostosowane do kolejnych etapów leczenia. Fachowa pomoc i przyjemna atmosfera.