Fizjoterapia uroginekologiczna
Fizjoterapia uroginekologiczna Poznań, Suchy Las
Wyspecjalizowana fizjoterapia uroginekologiczna w wykonaniu profesjonalistów z Soma Medica. Usługi świadczymy w Suchym Lesie koło Poznania. Zapraszamy!
Rezerwacja telefonicznaCzym jest fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna jest działem fizjoterapii, który związany jest z dolegliwościami w obrębie miednicy małej. Dedykowany jest on kobietą zarówno w ciąży czy po porodzie, jak i na każdym innym etapie życia. W terapii wykorzystuje się techniki techniki terapii manualnej, techniki osteopatyczne, naukę świadomego treningu mięśni dna miednicy i tułowia, jak również naukę prawidłowej postawy ciała i zachowania prewencyjne.
Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Pierwsza wizyta to wstępna konsultacja fizjoterapeutyczna, która składa się z:
- szczegółowego wywiadu (wiek, ilość i rodzaj porodów, problemy z mikcją/defekacją, ból przy współżyciu, długość i bolesność miesiączek i wiele innych),
- badania wewnętrznego per vaginum (przezpochwowo) i/lub per rectum (przezodbytniczo) (badania wewnętrznego w celu oceny funkcji mdm nie wykonujemy u kobiet w ciąży),
- USG nadłonowego i powłok brzusznych ( ocena i nauka prawidłowej aktywacji/rozluźniania mięśni dna miednicy, ocena rozejścia mięśni prostych brzucha i jakości, kresy białej, ocena pracy mięśni poprzecznych i skośnych brzucha).
- analizy dokumentacji medycznej ( warto zabrać ze sobą wypisy ze szpitali po porodach, zabiegach związanych z poprawą statyki narządu rodnego i innych w obszarze miednicy mniejszej, badania urodynamiczne, dzienniki mikcji, kartę ciąży).
- edukacji/terapii behawioralnej – to bardzo ważny element, który jest podstawą udanej terapii. Pacjentka uczy się jak dbać o mięśnie dna miednicy w zwykłych czynnościach takich jak: mikcja, defekacja, kaszel, kichanie, wstawanie, kładzenie się czy dźwiganie,
- oceny i korekcji postawy ciała – w celu wyrównania ciśnień w jamach ciała.
- ustalenia planu terapii. W czasie badania otrzymasz spódniczkę ginekologiczną, tak by wszystko odbywało się w jak największym komforcie.
Dysfunkcje i schorzenia, którymi zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny:
- Fizjoterapia przy nietrzymaniu moczu (wysiłkowe nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny)
- Fizjoterapia przy nietrzymaniu stolca
- Fizjoterapia przy nietrzymaniu gazów
- Fizjoterapia przy zaburzeniach statyki narządów miednicy
- Fizjoterapia przy obniżeniu narządów miednicy mniejszej (prolaps)
- Fizjoterapia przy bólu miednicy (przewlekły ból miednicy)
- Fizjoterapia przy dyspareunii (bolesne współżycie)
- Fizjoterapia przy bolesnych miesiączkach
- Fizjoterapia przy endometriozie
- Rehabilitacja po operacjach ginekologicznych (np. histerektomii)
- Fizjoterapia w przygotowaniu do porodu (trening mięśni dna miednicy, ćwiczenia oddechowe)
- Rehabilitacja po porodzie (reedukacja mięśni dna miednicy, przywracanie funkcji mięśni dna miednicy, poprawa postawy)
- Fizjoterapia przy bólach kręgosłupa i miednicy w ciąży
- Fizjoterapia przy rozejściu mięśnia prostego brzucha (diastasis recti)
- Fizjoterapia przy zaburzeniach seksualnych (np. trudności z orgazmem, ból podczas stosunku)
- Fizjoterapia blizn po cesarskim cięciu, abdominoplastyce lub nacięciu krocza
- Fizjoterapia przy problemach związanych z menopauzą (np. suchość pochwy, ból, osłabienie mięśni dna miednicy)
- Trening mięśni dna miednicy w ramach fizjoterapii
- Fizjoterapia przy zaburzeniach funkcji pęcherza moczowego (np. częstomocz, trudności w oddawaniu moczu)
- Fizjoterapia przy bólach spojenia łonowego
- Fizjoterapia przy bólach pleców w ciąży
- Przygotowanie do ciąży i aktywnego porodu w ramach fizjoterapii
Problemy natury uroginekologicznej są bardzo częste, ponieważ dotyczą co 3 kobiety i są niejednokrotnie zaniedbywane. Wszystkie powyższe problemy klasyfikują się do podjęcia terapii, która przebiega w dużym komforcie.
Czy badanie przezpochwowe jest obowiązkowe?
Nie. Badanie przezpochwowe jest wykonywane jedynie za pisemną zgodą pacjentki, po wcześniejszym omówieniu przebiegu badania. Warto jednak zdecydować się na takie badanie, gdyż jest ono konieczne do wykonania niezbędnej diagnostyki i dopasowania odpowiedniej dla Ciebie terapii.
Czy badanie i terapia przezpochwowa jest bolesna?
Nie. Terapia nigdy nie powinna boleć, czasem możesz odczuwać lekki dyskomfort, ale nigdy nie duży ból.
Kiedy w ciąży i po porodzie zgłosić się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
W ciąży zgłaszamy się na wizytę po skończonym pierwszym trymestrze ciąży. Pamiętaj o pisemnej zgodzie/braku przeciwwskazań do fizjoterapii od swojego ginekologa. Po porodzie najlepiej zgłosić się około 6 tygodni po narodzinach maluszka. Kontrola poporodowa u fizjoterapeuty uroginekologicznego jest bardzo ważna, pamiętaj o niej! * nawet jeśli od porodu minęło już kilka miesięcy czy lat, warto się zbadać – nigdy nie jest za późno!
Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Na wizycie zjaw się z wypełnionym pęcherzem (postaraj się sporo pić i nie oddawać moczu ok 2h przed wizytą), miej na uwadze, że może zostać przeprowadzone badanie per vaginum/per rectum (za Twoją zgodą), zabierz ze sobą wszelką dokumentację medyczną związaną z Twoim problemem, przypomnij sobie kiedy ostatnio miesiączkowałas, jak często chodzisz oddać mocz, czy są jakieś problemy związane ze współżyciem, nie smaruj brzucha i pleców kremem/balsamem, ubierz się w wygodny, nie krępujący ruchów strój (możesz też przebrać się na miejscu w szatni).
Kiedy spodziewać się pierwszych efektów terapii?
Efekt terapii zależy w dużej mierze od Ciebie. Przy stosowaniu się do zaleceń fizjoterapeuty, zaangażowaniu w ćwiczenia i pilnowaniu ergonomii dnia codziennego przy problemach z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów rodnych czy rozejściem mięśni prostych brzucha pierwszych odczuwalnych i zauważalnych efektów spodziewamy się po około 2-3 miesiącach pracy.
Czy mogę przyjść na konsultacje w trakcie miesiączki czy w tym wypadku powinnam przełożyć wizytę?
Wizytę planujemy tak, aby nie odbywała się w trakcie miesiączki. Jeśli dostałaś miesiączkę nagle, ze spokojem przełóż wizytę na najbliższy odpowiadający Ci termin.