Kolano skoczka

Kolano skoczka - fizjoterapia Poznań, Suchy Las

Patogeneza: “Kolano skoczka” jest to tendinopatia, pojawiająca się w wyniku narastających przeciążeń i wkraczania choroby zwyrodnieniowej więzadła rzepki w obrębie jej wierzchołka - czyli dystalnej części ścięgna mięśnia czworogłowego uda, przy przyczepie do kości piszczelowej. Więzadło rzepki jest elementem mechanizmu wyprostnego kolana, przenosi siłę z mięśnia czworogłowego uda na podudzie. Jest bardzo mocne, bo musi wytrzymywać obciążenia znacznie przekraczające wagę człowieka (na przykład podczas lądowania na kończynie po wyskoku siły działające na więzadło mogą przekraczać 10-krotność ciężaru ciała ćwiczącego). Do powstania zmian przeciążeniowych lub degeneracyjnych mogą się przyczynić: nadmierna aktywność fizyczna oparta na wykonywaniu wielokrotnych wyskoków czy nagłych zwrotów, nieprawidłowa biomechanika kończyny dolnej, osłabiona stabilizacja centralna czy dysbalans mięśniowy.

Objawy: Ból narastający w trakcie wysiłku, ból przy wyproście stawu kolanowego oraz podczas schodzenia ze schodów, możliwość wystąpienia obrzęku i sztywności. Przy dużych zmianach następuje zanik mięśnia czworogłowego, najszybciej głowy przyśrodkowej.

Kolano skoczka - fizjoterapia

Leczenie: W zależności od stopnia schorzenia dobiera się indywidualny program fizjoterapeutyczny ukierunkowany na przywrócenie funkcji i zniwelowanie bólu. Wykorzystuje się do tego:

  • Techniki terapii manualnej mające na celu odżywienie i poprawę ukrwienia okolicy zapalnej, mobilizacja rzepki, opracowanie mięśni antagonistycznych (czyli kulszowo-goleniowych) oraz struktur dołu podkolanowego; kinesiotaping.
  • Ćwiczenia ekscentryczne, zwiększające siłę a zatem niwelujące wystąpienie ponownego uszkodzenia.
  • Ćwiczenia rozciągające i masaż tkanek głębokich, aby przywrócić prawidłowe napięcie mięśniom przeciążonym, które mogą naciskać na więzadło rzepki.
  • Zabiegi fizykalne, takie jak fala uderzeniowa, laser wysokoenergetyczny, czy dodatkowo elektroterapię i ultradźwięki.
  • Pracę na powięzi (tkance łącznej, scalającej poszczególne elementy ciała w jeden organizm) poprzez wzmacnianie taśmy powierzchownej przedniej, której prawidłowa elastyczność utrzymuje pełen zakres ruchu w stawie kolanowym.

0

Lata działalności

0

Wykonanych zabiegów

0

Zadowolonych pacjentów

0

Wykwalifikowanych specjalistów

Nasi Specjaliści

Przedstawiamy Państwu grono naszych specjalistów

Zadzwoń do nas

Numer tel.: 505-988-502

Adres

Osiedle Szafirowe 2a
62-002, Suchy Las k. Poznania

Copyright ©2019 SomaMedica.pl