Paulch koślawy - Hallux

Hallux - fizjoterapia Poznań, Suchy Las

Patogeneza: Paluch koślawy, tzw. Hallux, jest jedną z najczęstszych dolegliwości w obrębie stopy. Polega na tym, że pierwszy palec odchyla się do wewnątrz stopy prowadząc do zmian zwyrodnieniowych stawu śródstopno-paliczkowego I. Bardzo często wystająca kość jest drażniona przez obuwie, wywołując przewlekłe stany zapalne które są powodem nadbudowywania kości. W zaawansowanym stadium paluch nachodzi na drugi palec stopy. Na początku stany chorobowe przebiegają bezboleśnie, lecz z czasem ból się nasila i mocno utrudnia prawidłowy chód. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet, ze względu na złe obuwie, ale również z uwagi na słabą wydolność więzadłowo-mięśniową stopy. Rzadko spotykany jest u mężczyzn, a jeśli ma miejsce jest to zazwyczaj wina nieprawidłowego obuwia. Strukturalną przyczyną powstania palucha koślawego jest również nieprawidłowe ustawienie trzeszczki, dysfunkcja mięśnia przywodziciela palucha, oraz predyspozycje genetyczne.

Objawy: Przewlekły ból, nasilający się w czasie chodu; wizualna zmiana stawu śródstopno-paliczkowego I, zaczerwienienie i obrzęk w okolicy palucha, widoczne wyniosłości kostne.

Leczenie: Ze względu na zaawansowane stadia palucha koślawego u pacjentów, większość przypadków leczy się operacyjnie, natomiast w początkowym stadium można spowolnić lub całkowicie powstrzymać rozwój schorzenia. Nie można jednak cofnąć już powstałych zmian. Stosuje się zabiegi mające na celu zniesienie stanu zapalnego, takie jak: ultradźwięki, krioterapia. W późniejszym okresie wykorzystywane są również techniki terapii manualnej, osteopatii oraz techniki mięśniowo-powięziowe wyrównujące napięcie w obszarze rozcięgna podeszwowego, mięśni krótkich stopy, ścięgna Achillesa, mięśnia piszczelowego I. Stosuje się również elementy rehabilitacji ruchowej, poprawiające całą biomechanikę stopy podczas chodu.

0

Lata działalności

0

Wykonanych zabiegów

0

Zadowolonych pacjentów

0

Wykwalifikowanych specjalistów

Nasi Specjaliści

Przedstawiamy Państwu grono naszych specjalistów

Zadzwoń do nas

Numer tel.: 505-988-502

Adres

Osiedle Szafirowe 2a
62-002, Suchy Las k. Poznania

Copyright ©2019 SomaMedica.pl