Hallux czyli paluch koślawy

Hallux czyli paluch koślawy

Czym jest Hallux (paluch koślawy)?

Paluch koślawy, tzw. Hallux, jest jedną z najczęstszych dolegliwości w obrębie stopy. Polega na tym, że pierwszy palec odchyla się do wewnątrz stopy prowadząc do zmian zwyrodnieniowych stawu śródstopno-paliczkowego I. Bardzo często wystająca kość jest drażniona przez obuwie, wywołując przewlekłe stany zapalne które są powodem nadbudowywania kości.

W zaawansowanym stadium paluch nachodzi na drugi palec stopy. Na początku stany chorobowe przebiegają bezboleśnie, lecz z czasem ból się nasila i mocno utrudnia prawidłowy chód. Problem ten dotyczy zwłaszcza kobiet, ze względu na złe obuwie, ale również z uwagi na słabą wydolność więzadłowo-mięśniową stopy.

Rzadko spotykany jest u mężczyzn, a jeśli ma miejsce jest to zazwyczaj wina nieprawidłowego obuwia. Strukturalną przyczyną powstania palucha koślawego jest również nieprawidłowe ustawienie trzeszczki, dysfunkcja mięśnia przywodziciela palucha, oraz predyspozycje genetyczne.

Jak objawiają się Halluxy?

Przewlekły ból, nasilający się w czasie chodu; wizualna zmiana stawu śródstopno-paliczkowego I, zaczerwienienie i obrzęk w okolicy palucha, widoczne wyniosłości kostne.

Leczenie palucha koślawego

Ze względu na zaawansowane stadia palucha koślawego u pacjentów, większość przypadków leczy się operacyjnie, natomiast w początkowym stadium można spowolnić lub całkowicie powstrzymać rozwój schorzenia. Nie można jednak cofnąć już powstałych zmian. Stosuje się zabiegi mające na celu zniesienie stanu zapalnego, takie jak: ultradźwięki, krioterapia.

W późniejszym okresie wykorzystywane są również techniki terapii manualnej, osteopatii oraz techniki mięśniowo-powięziowe wyrównujące napięcie w obszarze rozcięgna podeszwowego, mięśni krótkich stopy, ścięgna Achillesa, mięśnia piszczelowego I.

Stosuje się również elementy rehabilitacji ruchowej, poprawiające całą biomechanikę stopy podczas chodu.

7

Lata działalności

126310

Wykonanych zabiegów

29250

Zadowolonych pacjentów

19

Wykwalifikowanych specjalistów

Z tą dolegliwością pomoże Ci