Strukturalne uszkodzenie więzozrostu barkowo-obojczykowego
Patogeneza: Uszkodzenie więzozrostu barkowo-obojczykowego oznacza zmianę strukturalną w stawie łączącym łopatkę z obojczykiem. Za stabilizację stawu zamiast torebki stawowej odpowiadają trzy więzadła, które łatwiej ulegają uszkodzeniu.
Przyczyna powstawania dolegliwości: Kontuzje sportowe doprowadzające do zwichnięcia stawu, urazy - upadek na ramię, staw łokciowy lub nadgarstek oraz zmiany przeciążeniowo-zwyrodnieniowe. Naderwaniu lub zerwaniu więzozrostu barkowo-obojczykowego może towarzyszyć zwichnięcie stawu, uszkodzenie okolicznych mięśni (czworobocznego czy naramiennego), złamanie wyrostka kruczego lub barkowego łopatki, czasami złamanie obojczyka.
Uszkodzenie więzozrostu barkowo obojczykowego - objawy
Objawy: Obrzęk i kłujący ból przedniej strony stawu barkowo-obojczykowego pojawiający się w aktywnościach wymagających uniesienia lub opuszczenia barku, czasami promieniujący do szyi lub ramienia. W związku z bólem występuje ograniczenie ruchomości (zgięcia stawu ramiennego do 90 stopni). Gdy występuje zwichnięcie obojczyka zauważalny jest objaw klawisza co oznacza, że wysunięty ku górze obojczyk względem barku pod naciskiem wyrównuje się, a po jego zwolnieniu wraca na poprzednie miejsce.
Objaw klawisza - fizjoterapia: Procedury fizjoterapeutyczne mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego, przyspieszenie procesu gojenia i powrót do funkcji stawu. Do realizacji powyższych celów stosuje się terapię manualną, techniki mięśniowo-powięziowe, techniki osteopatyczne oraz z zakresu fizykoterapii: magnetoterapię, laseroterapię, krioterapię. Jeśli dokucza Ci więzozrost barkowo obojczykowy skontaktuj się z nami!
Nasi Specjaliści
Przedstawiamy Państwu grono naszych specjalistów