Torbiel Bakera stawu kolanowego

Torbiel Bakera stawu kolanowego

Jak powstaje torbiel Bakera?

Jest to zmiana troficzna (złego odżywienia tkanek okolicy i samego stawu kolanowego), pojawiająca się na skutek urazu mechanicznego lub przeciążenia stawu kolanowego. Torbiel Bakera jest przyczyną ograniczonego przepływu płynów ustrojowych w obrębie stawu kolanowego. Płyny nie krążą prawidłowo dlatego też w obrębie dołu podkolanowego tworzy się torbiel gromadząca zalegający płyn wraz z mediatorami zapalnymi.

Objawy torbieli Bakera

Wyczuwalne palpacyjnie zgrubienie w postaci torbieli wypełnionej płynem w okolicy dołu podkolanowego, okolica tkliwa palpacyjnie, ograniczenie zakresu ruchu, zwłaszcza zgięcia stawu kolanowego.

Leczenie fizjoterapeutyczne torbieli Bakera

Torbiel Backera leczy się całkowicie zachowawczo, potrzebna jest ingerencja chirurgiczna, iniekcje sterydowe czy punkcja stawu. Fizjoterapia ma na celu udrożnienie przepływu w obrębie stawu kolanowego, wspomaganie funkcjonowania naczyń limfatycznych, oraz krążenia w najmniejszych tzw. włośniczkowych naczyniach krwionośnych.

Leczona chirurgicznie torbiel Bakera w 90% w ciągu 6 mc wraca ponownie. Stosowane metody terapii to techniki osteopatyczne, terapia manualna, kinesiotaping, techniki mięśniowo-powięziowe.

7

Lata działalności

126310

Wykonanych zabiegów

29250

Zadowolonych pacjentów

19

Wykwalifikowanych specjalistów

Z tą dolegliwością pomoże Ci