Zgodnie z polityką prywatności używamy ciasteczek do reklam i analizy ruchu na stronie. Informacje w nich zawarte są udostępniane partnerom reklamowym i analitycznym. Mogą oni łączyć te informacje z innymi danymi uzyskanymi od Ciebie.
Ustawienia Prywatności
Zgodnie z polityką prywatności używamy ciasteczek do reklam i analizy ruchu na stronie. Informacje w nich zawarte są udostępniane partnerom reklamowym i analitycznym. Mogą oni łączyć te informacje z innymi danymi uzyskanymi od Ciebie.
Torbiel Bakera, znana także jako cysta Bakera, to zamknięta przestrzeń wypełniona płynem stawowym, zlokalizowana najczęściej w dole podkolanowym. Cysta Bakera może przyjmować różne rozmiary i objawiać się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Obecność torbieli Bakera nie zawsze powoduje dolegliwości, jednak w przypadku nasilenia objawów konieczne jest leczenie torbieli podkolanowej. Nieleczona torbiel Bakera może prowadzić do przewlekłych problemów ze stawem kolanowym i ograniczenia jego funkcji.
Jak powstaje torbiel Bakera? W wyniku zwiększonego ciśnienia w stawie, dochodzi do przemieszczania się nadmiaru płynu stawowego do kaletki w dole podkolanowym. Torbiel Bakera powstaje zwykle wtórnie do innych patologii stawu kolanowego. Proces rozwoju torbieli Bakera może być długi i przebiegać bezobjawowo. Przyczyny powstawania torbieli Bakera to m.in. urazy, stany zapalne oraz zwyrodnienia stawu kolanowego.
Do głównych przyczyn torbieli Bakera należą:
Powstanie torbieli podkolanowej może być także wynikiem idiopatycznych zmian, szczególnie u dzieci.
Rozwojowi torbieli Bakera sprzyjają:
Objawy torbieli Bakera obejmują:
U niektórych pacjentów występuje pęknięta torbiel Bakera, która może imitować zakrzepicę żył głębokich. Objawy obecności torbieli obejmują także obrzęk kolana i promieniujący ból w łydce.
Pęknięta torbiel Bakera daje:
W przypadku takich objawów należy pilnie zdiagnozować torbiel Bakera i wykluczyć inne przyczyny.
Torbiel Bakera rozpoznaje się klinicznie, ale istotne jest potwierdzenie diagnostyczne.
W celu rozpoznania i ustalenia rozwoju torbieli Bakera wykorzystuje się:
By skutecznie leczyć torbiel kolana, należy najpierw wykonać badania obrazowe i określić przyczynę powstawania torbieli. Diagnostyka pozwala też wykluczyć inne zmiany, które mogą towarzyszyć torbieli Bakera.
Leczenie torbieli Bakera skupia się na terapii przyczynowej i objawowej. W przypadku łagodnych zmian możliwe jest leczenie domowe torbieli. W bardziej zaawansowanych przypadkach zaleca się leczenie operacyjne torbieli lub artroskopię stawu kolanowego.
Najczęściej stosowane w przypadku małych torbieli Bakera:
W niektórych przypadkach możliwe jest domowe leczenie torbieli Bakera – jednak zawsze po konsultacji lekarskiej.
Operacyjne leczenie torbieli Bakera zaleca się, gdy:
Leczenie operacyjne torbieli może obejmować artroskopię lub klasyczny zabieg operacyjny. Usunięcie torbieli Bakera przywraca prawidłową funkcję kolana i zapobiega nawrotom.
Zabiegi fizykoterapeutyczne i rehabilitacja odgrywają kluczową rolę w leczeniu torbieli Bakera:
Rehabilitacja obejmuje:
W przypadku zapaleniu torbieli Bakera fizjoterapia wspiera redukcję objawów i zapobiega dalszemu rozwoju torbieli.
Idiopatyczna torbiel Bakera u dzieci często nie wymaga interwencji. Zmiana może samoistnie zaniknąć, jeśli nie towarzyszą jej objawy.
Objawy i leczenie torbieli Bakera u dzieci
Dzieci z torbielą Bakera zazwyczaj nie zgłaszają bólu. Leczenie torbieli Bakera u dzieci ogranicza się najczęściej do obserwacji i łagodnych form fizjoterapii.
Profilaktyka torbieli Bakera obejmuje:
Torbiel Bakera powinna być rozpoznana i leczona możliwie wcześnie, by uniknąć nawrotów i powikłań.
Aby skutecznie wyleczyć torbiel Bakera, konieczne jest:
W naszym centrum stawiamy na kompleksowe podejście: rozpoznanie, leczenie torbieli podkolanowej oraz długofalowa profilaktyka torbieli Bakera.