Blizny i bliznowce

Czym są blizny?
Blizna, choć często spotykana, z punktu widzenia fizjoterapeuty niesie ze sobą mnóstwo powikłań. Blizną nazywamy tkankę powstałą wskutek wcześniejszego przerwania ciągłości skóry. Skóra jako największy narząd człowieka pełni funkcję ochronne oraz termoregulacyjne. Zbudowana jest w przeważającej części z włókien kolagenowych, które zapewniają jej elastyczność, zdolność do rozciągania.
Skąd biorą się blizny?
Podczas uszkodzenia skóry, a także wskutek interwencji chirurgicznych dochodzi do rozerwania lub przecięcia jej warstw, które regenerują się w sposób nieregularny. Włókna kolagenowe tworzą nowe połączenia, nie tylko z tkankami skóry, ale także wplatając w swoją strukturę inne komórki, na przykład mięśniowe lub powięziowe.
Wytworzone połączenia integrują dwie odmienne tkanki i reagują na ruch jednej z nich angażując drugą – na przykład skurcz mięśnia wywoła pociągnięcie zrośniętej z nim tkanki bliznowatej skórnej. Jednak podczas zabiegów operacyjnych przecięta zostaje nie tylko skóra a także głębiej położone tkanki mięśniowe czy powięziowe, których proces gojenia również dotyczy i może zostać zaburzony.
Praca struktur objętych bliznowaceniem często wiąże się z bólem ostrym lub rwącym i wpływa na nieprawidłową biomechanikę okolicy zajętej. Może dojść do sklejenia powięzi lub zaburzenia pracy włókien mięśniowych czy ścięgien,a napięcia z jednej okolicy mogą zostać przeniesione w odległy rejon. Efektem jest dysfunkcja miejscowa wprowadzająca szereg zmian na cały organizm.
Jak wygląda rehabilitacja blizn?
Fizjoterapia blizny powinna zostać wprowadzona jak najwcześniej, aby odpowiednio poprowadzić proces gojenia. Łagodne techniki mobilizacyjne pozwalają na utrzymanie ruchomości tkanek miękkich, poprawiają ukrwienie, zmniejszają ryzyko sklejenia się i przerośnięcia tkanek okolicy rany. Fizjoterapeuta stosuje odpowiednio dobrane ruchy wzdłużne, przełamujące, rolujące, spiralne czy też unoszące bliznę.
Gdy proces gojenia rany jest w stanie bardziej zaawansowanym i wytworzyły się nieregularne połączenia kolagenowe terapia ukierunkowana jest na uwolnienie zrostów i przywrócenie ruchomości skóry. Kompleksowa fizjoterapia blizny uwzględnia pracę manualną – mobilizacyjną, fizykoterapię oraz kinesiotaping.
Nasi Specjaliści
Przedstawiamy Państwu grono naszych specjalistów.
Przemysław Kaczmarek

Fizjoterapia manualna / osteopatia
Paulina Trojan-Kaczmarek

Fizjoterapia estetyczna
Maciej Szukała

Lekarz Ortopeda Traumatolog
Paweł Dworecki

Lekarz Radiolog
Ilona Małecka

Dr n. med. Specjalista Pediatra, Wakcynolog
Tomasz Gierwazik

Fizjoterapia manualna / osteopatia
Jacek Zaleski

Osteopatia / fizjoterapia stomatologiczna
Jakub Dukiewicz

Fizjoterapia manualna i sportowa
Jonasz Ryl

Fizjoterapia manualna / osteopatia
Adam Dziurla

Fizjoterapia manualna / osteopatia
Cezary Fritzkowski

Fizjoterapia neurologiczna i ortopedyczna
Małgorzata Eliks

Fizjoterapeutka dziecięca
Aleksandra Jędzierowska

Fizjoterapeutka uroginekologiczna
Agnieszka Szkopek

Fizjoterapeutka uroginekologiczna
Sławomir Tomala

Fizjoterapia neurologiczna i ortopedyczna
Natalia Zaborowska

Fizjoterapia i masaże relaksacyjne
Monika Szacoń

Fizjoterapeutka dziecięca
Zuzanna Kaliszuk

Terapeutka Integracji Sensorycznej, Fizjoterapeutka Wad Postawy
Paweł Koszałka
