Płaskostopie podłużne
Czym charakteryzuje się płaskostopie podłużne?
Płaskostopie podłużne to rodzaj płaskostopia, w którym łuk wewnętrzny stopy jest obniżony lub całkowicie zniwelowany, co sprawia, że cała lub większość podeszwy stopy ma kontakt z podłożem. To różni się od płaskostopia poprzecznego, gdzie problem dotyczy spłaszczenia łuku poprzecznego stopy, czyli w okolicy pod palcami.
Płaskostopie podłużne może być wrodzone lub nabyte. Wrodzone płaskostopie jest zazwyczaj wynikiem genetycznych czynników wpływających na rozwój stopy, natomiast nabyte płaskostopie podłużne może rozwijać się z wielu przyczyn, w tym z powodu nadwagi, starzenia się, urazów, nadmiernego obciążenia stopy, słabości mięśni i więzadeł czy związane z innymi schorzeniami stóp.
Osoby z płaskostopiem podłużnym mogą doświadczać różnych objawów, takich jak ból i zmęczenie stóp, ból w łukach stóp, kostkach, łydkach, kolanach, biodrach lub plecach. Ból jest często nasilony po długotrwałym staniu, chodzeniu czy bieganiu. W niektórych przypadkach płaskostopie podłużne może nie powodować żadnych dolegliwości bólowych.
Diagnoza płaskostopia podłużnego zazwyczaj obejmuje badanie fizyczne stopy przez specjalistę, takiego jak ortopeda czy podiatra, oraz może być wspomagana badaniami obrazowymi, takimi jak rentgen.
Leczenie płaskostopia podłużnego zależy od ciężkości objawów i przyczyny problemu. Może obejmować noszenie odpowiedniego obuwia, wkładek ortopedycznych dostosowanych do indywidualnego kształtu stopy, ćwiczeń wzmacniających mięśnie stóp i łydek, a w bardziej skomplikowanych lub zaawansowanych przypadkach może być rozważana interwencja chirurgiczna. Celem leczenia jest złagodzenie objawów, poprawa funkcji stóp i zapobieganie dalszym komplikacjom.
Nasi Specjaliści
Przedstawiamy Państwu grono naszych specjalistów.